Opening of Techo International Airport (397A-398B) (MNH)
Choose your Version:
  • Available now!
  • Item no.: 2902A-2903B-(397A-398B)-CAM **
  • Delivery status: Pre-Order
  • starting from : ₳ 50,38
  • Final price*, plus shipping
  • Recommended retail price: ₳ 50,38
Description
MiNo. 2902A-2903B (Souvenir Sheet 397A-398B) Cambodia
Opr (5x2); A = perf. K 13; B = imperforated
Souvenir Sheet, Issue Date: October 20, 2025
Picture Descriptions:
eel-eeq) Aerial views of the new airport
eer) Buddha statue in the main terminal
ees) Welcoming the first landing (Air Cambodia) with a fire engine water cannon
2902 A  6,000 R multicolor eer
2903 B  6,000 R multicolor ees
Souvenir Sheet issue with MiNo. 2902A-2903B
Souvenir Sheet 397 A (120 mm x 80 mm) eer
Souvenir Sheet 398 B (120 mm x 80 mm) ees
Quantity 397 A: ONLY! 500 pieces
Quantity 398 B: ONLY! 200 pieces
Designer: Cambodia Post
Printer: Instampvina, Vietnam
Conservation Status:
Here as a "MINT NEVER HINGED (MNH)" perforated and imperforated Souvenir Sheet with same number
Issue Notice:
  • It replaces the capital's old airport and is designed as a Class 4F major airport, capable of handling up to 50 million passengers per year once fully operational.