The 1st LAOS-CHINA High Speech Railway (I) (270A-270B) (MNH)
Choose your Version:
  • Available now!
Description
MiNo. 2351A - 2354B (Souvenir Sheet 270A-270B) Laos
Opr. (4x5); A = perf. K 13; B = imperforate
Souvenir Sheet, date of issue: 02.12.2021
Picture descriptions:
dbg) opening ceremony
dbh)
Train station in Vientiane
dbi) Bridge with train coming from China
dbk) Electric high speed train
2351 A  4000 K multicolored dbg
2351 B  4000 K multicolored dbg
2352 A  4000 K multicolored dbh
2352 B  4000 K multicolored dbh
2353 A  4000 K multicolored dbi
2353 B  4000 K multicolored dbi
2354 A  8000 K multicolored dbk
2354 B  8000 K multicolored dbk
Souvenir Sheet issue with MiNo. 2351A-2354A and 2351B-2354B
Souvenir Sheet 270 A (150 mm x 150 mm) dbl
Souvenir Sheet 270 B (150 mm x 150 mm) dbl
Quantity: each 2,000 pieces
Designer: Mr. Vongsavanh Damlongsouk
Printer: Vietnam Stamp Printing House
Conservation status:
Here as a "MINT NEVER HINGED (MNH)" perforate and imperforate Souvenir Sheet
Issue Notice:
  • Construction began in 2016 and the China - Laos rail link will start operating in December 2021.
  • The new issue of the Souvenir Sheets (A72-E72) consists of a red overprint (2 lines above the stamp image and a red imprint of the year 2021 in the stamp image) on MiNo. A72-E72 (1976)