Songkran Day 97-2002 - 2. half of 12-year cycle (157A-157B) -COLOR ERROR-
Choose your Version:
  • *ON REQUEST*
  • Item no.: 1764YA-2127B-(157A-157B)-E(I)-TH
  • Delivery status: Now Available
  • Discount: 7.5%
Description
MiNo. 1764YA - 2127B (Souvenir Sheet 156A-156B) E(I) Thailand
Opr.; wWmk; A = perf. K 14 1/4:14 1/2; B = imperforated
Souvenir Sheet, Issue date: 13.4.2002
Picture descriptions:
bir) demon riding on ox, zodiac sign
1764 YA 2 B multicolored bir
1764 YB 2 B multicolored bir
bnf) woman riding on tiger, zodiac sign
1847 YA 2 B multicolored bnf COLOR ERROR GREEN YELLOW INSTEAD OF OCHER
1847 YB 2 B multicolored bnf COLOR CORRECT!
brl) woman riding on rabbits, zodiac signs
1918 A 2 B multicolored brl COLOR ERROR GREEN INSTEAD OF BROWN
1918 B 2 B multicolored brl COLOR CORRECT!
bvr) angels riding on dragon, zodiac sign
2013 A 2 B multicolored bvr COLOR ERROR YELLOW INSTEAD OF OCHER
2013 B 2 B multicolored bvr COLOR CORRECT!
byu) man rides on snake, zodiac sign
2079 YA 2 B multicolored byu
2079 YB 2 B multicolored byu
cbh) dancer on horse, zodiac sign
2127 A 2 B multicolored cbh
2127 B 2 B multicolored cbh
Souvenir sheet with MiNo. 1764YA-2127B
Souvenir Sheet 157A (136 mm x 160 mm) cbk
Souvenir Sheet 157B (136 mm x 160 mm) cbk