55 years of diplomatic relations with Vietnam (366A-366B) (MNH)
Choose your Version:
  • Available now!
  • Item no.: 2759A-2763B-(366A-366B)-CAM **
Description
MiNo. 2759A - 2763B (Souvenir Sheet 366A-366B) Cambodia
Opr. (2x5); A = perf. K 13; B = imperforated
Souvenir Sheet, issue date: 06/24/2022
Picture descriptions:
dxw) National flowers lotus and rumdul, emblem
dxx) Friendship Bulletin Phnom Penh
dxy) border market between Cambodia and Vietnam
dxz) Friendship Monument
dya) Model of the new national assembly and state palace
2759 A  500 R multicolored dxw
2759 B  500 R multicolored dxw
2760 A  700R multicolored dxx
2760 B  700R multicolored dxx
2761 A  900 R multicolored dxy
2761 B  900 R multicolored dxy
2762 A  2000 R multicolored dxz
2762 B  2000 R multicolored dxz
2763 A  3000 R multicolored dya
2763 B  3000 R multicolored dya
Souvenir Sheet issue with MiNo. 2759A-2763B
Souvenir Sheet 366 A (125 mm x 165 mm) dyb
Souvenir Sheet 366 B (125 mm x 165 mm) dyb