140 years of Thai Stamps (392A-392B) (MNH)
Choose your Version:
  • Available now!
  • Item no.: 3991A-3996B-(392A-392B)-TH **
Description
MiNo. 3991A - 3996B (Souvenir Sheet 392A-392B) Thailand
Opr.; (4x2); A = perf. K 13 1/4:13 1/2, B = imperforated
Souvenir Sheet, issue date: November 11, 2023
Picture descriptions:
eyn-eyq) brand within brand
eyn) 1 Solot MiNo. 1
eyo) 1 Att MiNo. 2
eyp) 1 Sio MiNo. 3
eyq) 1 Sik MiNo. 4
eyq) 1 Fuang MiNo. 5
eyq) 1 Salung MiNo. 6
3991 A  5 B multicolored eyn
3991 B  5 B multicolored eyn
3992 A  5 B multicolored eyo
3992 B  5 B multicolored eyo
3993 A  5 B multicolored eyp
3993 B  5 B multicolored eyp
3994 A  5 B multicolored eyq
3994 B  5 B multicolored eyq
3995 A  5 B multicolored eyr (27.11.)
3995 B  5 B multicolored eyr (27.11.)
3996 A  5 B multicolored eys (27.11.)
3996 B  5 B multicolored eys (27.11.)
Souvenir Sheet issue with MiNo. 3991A-3996B
Souvenir Sheet 392 A (110 mm x 221 mm) eyt
Souvenir Sheet 392 B (110 mm x 221 mm) eyt
Quantity: 10,000 pieces
Designer: Ms. Mayuree Narknisorn (Thailand Post)
Printer: Cartor Security Printing Company Limited, France
Conservation status:
Here as a "MINT NEVER HINGED (MNH)" perforated and imperforated Souvenir Sheet
Issue Notice:
  • The Solos series is the first stamp issue in Thailand and dates back to 1883.
  • The 1st series (MiNo. 3991A-3994A) was issued on September 20th, 2023 and the 2nd series (MiNo. 3995A-3996A) on November 27th, 2023
  • Souvenir Sheet 369A and 369B were only issued in a set at the exhibition post office in Bangkok on November 27th, 2023. Quantity 5,000 pieces