Natural Paradises and sights (363A-364B) (MNH)
Choose your Version:
  • Available now!
  • Item no.: 2739A-2740B-(363A-364B)-CAM **
Description
MiNo. 2734A - 2735B (Souvenir Sheet 363A-364B) Cambodia
Opr. (1x5+1x5); A = perf. K 13; B = imperforate
Souvenir Sheet, issue date: 09/29/2021 (planned)
Souvenir Sheet, issue date 12/28/2021 (actual)
Picture descriptions:
dwn-dwv) natural paradises and sights
dws) ox cart caravan
dwt) Battambang Bamboo Track
2734 A  6000 R multicolored dws
2735 B  6000 R multicolored dwt
Souvenir Sheet issue with MiNo. 2734A-3735B
Souvenir Sheet 363 A (120 mm x 85 mm) dwu
Souvenir Sheet 364 B (120 mm x 85 mm) dwv
Quantity: 300 pieces
Designer: Cambodia Post
Printer: Vietnam Printing
Conservation Status:
Issue Notice:
  • The official issue date for MiNo. 2729A-2733A was 29.09.2021. Due to the pandemic, the printer did not deliver the issue to the Cambodia Post until December 28, 2021.
  • The FDC bear the official date of issue and the corresponding special stamp.
  • MiNo. 2729A-2733A was printed in a miniature sheet, KB(I), with 10 Set´s and decorative field.